- tatapad - https://tatapad.pl -

Nowe dziecko obniża popęd seksualny ojca, twierdzą badacze

seksNa pępkowym strzelały korki od szampana, piwo lało się szerokim strumieniem, a znajomi ojcowie poklepywali cię po ramionach, kryjąc coś w kształcie uśmiechu na ustach? Być może wiedzieli to, co właśnie dowiedli naukowcy: seks, o którym według kobiet myślimy bez przerwy, będzie teraz rywalizował na drabinie potrzeb z tak istotnymi popędami, jak sprzątanie, mycie uszu i przyjmowanie mandatów.

Zostało bowiem udowodnione, że radosne wydarzenie, jakim z pewnością jest przyjście na świat potomstwa, rujnuje libido i robi z części z nas abstynentów seksualnych.

Jak bowiem wyliczono, jedna trzecia świeżych ojców korzystała z uroków alkowy już w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie, tyle samo – dopiero w okolicy dwunastego tygodnia. Pozostali sprawy odwlekali jeszcze bardziej – można tak wnioskować, bo badanie zakładało, że partnerki nie widziały żadnych przeciwwskazań do radosnych igraszek.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że większość biorących udział w badaniu ojców czuła się zepchnięta na boczny tor przez dziecko, a ich zniechęcenie potęgowały: seks oraz wyczerpanie fizyczne.

Równie istotny był brak czasu; te okoliczności potęgowały także kłopoty ze snem dziecka.

Bardzo mało badań przeprowadza się na temat odczuć nowych ojców. Wszyscy skupiają się na matkach, karmieniu piersią i zdrowiu noworodka,

podkreśla Zita West, czołowa brytyjska ekspertka ds. płodności i położna. W wypowiedzi dla „Daily Mail” zaznacza, że po ekscytacji właściwej dla pierwszych kilku dni spędzanych z dzieckiem mężczyźni zaczynają pojawiać się w pracy wykończeni. Nie są w stanie odnaleźć się w tej roli, ale w nowej też nie, bo czują się wykluczeni przez nowo powstającą więź matki z dzieckiem. Stres jest jeszcze większy, gdy kobieta karmi piersią.

Może się wydawać, że to badanie zasługuje na jedną z tych nagród przyznawanych za opisanie oczywistych spraw. Jeśli jednak zaobserwowałeś u siebie podobne zjawiska, jeśli wolisz po całym dniu usiąść przy konsoli i otworzyć puszkę z piwa, wiedz, że nie jesteś sam. Wiedz, że – jak wynika z powyższych badań – jesteś w zdecydowanej większości.

W badaniu wzięło udział 114 par podczas pierwszych trzech miesięcy połogu, a wyniki opublikował szanowany Journal of Sexual Medicine.