- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
Stokke Xplory – wygodny i nowoczesny wózek [WIDEO]
Zdecydowanie wyróżnia się kształtem i… filozofią. Ze wszystkich wózków, które widziałem, tylko ten umożliwia umieszczenie gondoli lub spacerówki tak wysoko.
Jest tak kompaktowy, że mieści się nawet w najmniejszych windach – znacie te ciasne klity, montowane w starych kamienicach. Wchodzi bez problemu tam, gdzie inne wózki wymagają otwierania dodatkowej pary drzwi – przez ciasne przejścia przejeżdża niczym szef. Gondolę czy spacerówkę można nie tylko podnosić i opuszczać, ale także nachylać do przodu i do tyłu.
Wysokość rączki regulujesz za pomocą jednej bezstresowej dźwigni, ale samych przycisków jest więcej – poznanie ich zastosowania zajmuje trochę czasu. Przede wszystkim, należy zrozumieć, jak działa system składania i rozkładania wózka: niektórym (mamom, bo ojcowie łapią takie rzeczy w mig) zajmuje trochę czasu skojarzenie, że wózek musi być w swojej normalnej pozycji, żeby wyłączyło się zabezpieczenie przed przypadkowym złożeniem. Nie wiem, jak to działa, ale efekt jest potwarzalny: przechylenie wózka do przodu albo do tyłu sprawia, że ani się nie złoży, ani nie rozłoży.
Wiele osób zwraca uwagę na brak amortyzacji. Faktycznie, jest to jeden z nielicznych wózków, które jej nie mają. Szczególnie jest to odczuwalne podczas pokonywania krawężników i poziomych uskoków (takich, jak np. złączenie dwóch niezbyt precyzyjnie położonych płyt betonowych w pobliżu budów, itd.) większych niż 3-4 centymetry – wózek nie najedzie na nie sam, należy podnieść przednie koła. Nie da się tego zrobić ani jedną ręką, ani w sposób, gwarantujący spokój pasażera.
Gondola ma rozkładany dach i jest dostępna, podobnie jak spacerówka, w wielu kolorach. Stokke ma całą gamę dodatków do Xplory: stojak na iPhone’a dla prowadzącego, mufkę wbudowaną w rączkę, niezbyt wielką torbę na najbardziej potrzebne rzeczy (umieszczaną na dole), różne opcje przeciwdeszczowe i przeciwkomarowe. Opcjonalnie można także kupić pokrowiec do transportu całości – wygodna forma nadawania go na przykład w bagażu lotniczym.
Poniższy film prezentuje wózek w akcji, a także rozwija tę recenzję o kilka dodatkowych punktów.
Stokke Xplory, oprócz tego, że jest ulubionym wózkiem Bruce’a Willisa i jego żony, jest wyborem tych, których na niego stać: wersja podstawowa kosztuje ponad 4,000 złotych, a dodatki – stosownie dużo. Jest to więc z całą pewnością inwestycja dla osób majętnych, albo takich, które planują wozić nim więcej niż jednego człowieka (oczywiście, nie na raz). Rozsądne może okazać się poszukanie używanego – znalezienie go w znacznie lepszej cenie nie jest trudne.
Stokke Xplory to jednak wózek na dość krótki czas: mało które roczne dziecko będzie się jeszcze komfortowo do niego mieściło. Dla większych firma Stokke przewidziała model Cruzi, który też zrecentowaliśmy.
Bartek
7 stycznia 2013 at 10:43
Dość poważne rozważałem zakup tego wózka, ale pomijając wysoką cenę ma on trzy zasadnicze wady:
1. brak amortyzacji jest na prawdę poważnym problemem
2. Mała gondola (moja córka urodzi się w maju, więc przy wymiarach gondoli 70x25x20 nie bardzo widzę możliwość korzystania z tej gondoli w listopadzie przy wszystkich tych kocykach, ocieplaczach itp; tym bardziej że oboje z żoną jesteśmy duzi ludzie 🙂
3. trzeciej wady jakoś nie mogę sobie akurat przypomnieć 😛
Michał
8 stycznia 2013 at 11:10
Co do punktu pierwszego, można kupić wózek używany, na Allegro albo poszukać na ich fanpejdżu na facebooku. W pierwszym obiegu wózek jest bardzo drogi. Co do rozmiaru gondoli, na razie wszystko się mieści, z kocykami. Ocieplaczy itp nie potrzebujesz aż tak bardzo, bo i tak dziecko ma na sobie 2-3 warstwy ubrania. To, co mnie osobiście do Xplory przekonało, to to, jak mały jest gdy się go złoży, i że na tym samym stelażu mogę mieć i gondolę, i spacerówkę, i fotelik z samochodu.
Bartek
9 stycznia 2013 at 09:22
Teraz większość wózków 3w1 umożliwia mocowanie spacerówki, gondoli i fotelika na jednym stelażu. To jest nasz faworyt:
http://www.jedo.pl/pl/#/fyn/freeline/
chociaż to jeszcze nie jest zaklepane na 100% Ze wszystkimi dodatkami jest ponad 1000 pln tańszy niż Xplory (a mieć 1000 i nie mieć 1000 to razem 2000 pln)…
Michał
9 stycznia 2013 at 13:37
„Strona w przebudowie”, heh
Bartek Wydro
9 stycznia 2013 at 13:54
to doslownie sprzed paru minut, jak pisalem moj komentarz to jeszcze byla online
Joanna
23 lutego 2013 at 23:03
Witam
Za nasz stokke zaplacilismy £800, mieszkamy w UK z racji tego ze maz jest Brtyjczykiem. Mogę zapewnić ze gondola jest standardowych wymiarów i nie ma powodu do obaw ze dziecko sie w nią nie zmieści. Jak dla nas stokee jest niezastąpiony w każdej sytuacji chodnik, trawnik, piasek na plazy- pokonuje wszystkie przeszkody. Daje możliwość regulacji wysokości więc jeśli np pada deszcz bądź śnieg dziecko nie zmoczy sobie nóg, kocyka i samo pokrycie jest czyste. Jedyna rzeczą której nie polecam to kupno fotelika. Jest bardzo ciężki, duzo droższy niż inne opcje i dość nieporeczny. Sama kupilam maxi cosi cabriofix i adaptery, ktore umozliwwiaja instalacje fotelika na wozku. ( nie sa to drogie rzeczy – uzywane na ebuy kosztuja ok£10) Przed zakupem odwiedzilismy sklep gdzie obsługa chętnie pokaże wszystkie opcje. Można wypróbować jak sie wózek prowadzi jak składa. Nie bojmy sie pytać i próbować:)
Istnieje firma która odrestaurowuje używane wózki i sprzedaje je na ebuy czasem za polowe cenuy lub mniej w zależności od aukcji . Stokke jest generalnie nowa marka na rynku brytyjskim (ok 1 roku) więc nawet używane wózki są bardzo dobrej jakości.
Dorota
3 lipca 2013 at 10:56
Znasz nazwę tej firmy odrestaurowującej używane Stokki? Z chęcią bym skorzystała z ich oferty.
Joanna
12 lipca 2013 at 20:32
Pierwsza stronka to http://www.ebay.co.uk wpisując w wyszukiwarce stokke otrzymamy mnóstwo ofert. Z tego co sprawdzałam najtaniej jest kupić wszystko osobno. Sam strlarz (ang. chaassis) mozna dostać juz za £200 lub mniej! Do tego dobieramy siedzenie w wybranym kolorze i juz:)najtańszy zestaw ( wraz z gobdola) który znalazłam dziś to £450 w kolorze navy blue. Aukcje bywają tańsza opcja ale trzeba sie rozglądać jakiś czas niektórzy sprzedają wózek ze wszystkimi mozliwymibdodatkami ( parasol, koc, dodatkowe tekstylia) za grosze bo chcą kupić nowy wózek. Taka tu wozkowa moda – niektóre mamy jeżdżą McKlarenem…
Druga stona to http://www.preloved.co.uk SUPER TANIO! Sama mam na sprzedaż gondole w unikalnym brązowym kolorze jako ze mogą corcia jest wyjątkowo długim dzieckiem używana 3 miesiące, fotelik maxi cosy oraz adaptery do stokke 😉
Monika
23 maja 2013 at 11:16
Za 1000PLN mniej (albo i nie, zależnie od opcji) polecam Emmaljunge-wózek duży, mega wygodny dla dziecka i rodziców, spacerówkę można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy i swobodnie mieści się w niej nawet 3 latek ubrany w gruby kombinezon. Jakoś sobie nie wyobrażam prowadzenia tego Stroke w zimę po nieodśnieżonych chodnikach, a Emmaljungą zasuwaliśmy w największe śniegi po największych wertepach…a dzidzia była delikatnie kołysana:)
Adam
29 maja 2013 at 11:25
Wózek idealny do jeżdżenia po galeriach handlowych.. i w zasadzie tylko tam bo na polskie chodniki on się nie nadaje. W zasadzie brak jakiegokolwiek zawieszenia, amortyzacji i twarde koła całkowicie go dyskwalifikują (tak jak wszystkie inne podobne wózki z twardym sprężynowym zawieszeniem).
Stawiajcie na wózki o dużych pompowanych kołach z zawieszeniem na skórzanych pasach, które gwarantują że dziecko będzie w wózku delikatnie kołysane na wybojach. Wtedy nie tylko dziurawe chodniki, wysokie krawężniki, ale także leśne deptaki nie będą najmniejsza przeszkodą.
Pingback: Stokke Crusi to wszechstronny i nowoczesny wózek do przewozu dwójki - tatapad