Badanie: Już 5-latek zdradza, czy wpadnie w alkoholizm

4 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

alkohol2.jpg

Patrzymy na swoje dzieci i widzimy w nich: drugiego polskiego kosmonautę, adwokata, lekarkę, pisarkę, reżysera. To, kim będą, w dużej mierze zależy nie tylko od tego, jakie damy im podwaliny – ale także, a może przede wszystkim, od genów. Od nich też zależy to, czy będą przejawiały skłonność do picia za młodu (która może zostać do późnej dorosłości).

Jak bowiem stwierdzili badacze, niektóre z cech widocznych już u cztero-, czy pięciolatka – takie, jak nikła chęć przebywania w towarzystwie innych ludzi lub, dla odmiany, nadmierny ekstrawertyzm – pozwalają przypuszczać,  jak chętnie dziecko będzie angażowało się w zachowania ryzykowne, do których należy m.in. picie przed osiemnastką.

Podczas pierwszych pięciu lat życia dziecka pojawia się najwięcej oznak, dzięki którym można poznać przyszły charakter dziecka. A co za tym idzie – przewidzieć pewne decyzje, które podejmie. Jak bowiem opowiada Danielle Dick, psycholog i współautor badania,

Ludzie nie wchodzą w wiek młodzieżowy jako czyste karty księgi, które dopiero się zapełnią. Wnoszą weń swoje dotychczasowe doświadczenia, których początki sięgają wczesnego dzieciństwa. Nasze badanie to jedna z najdokładniejszych prób zbadania tego, jakie cechy pojawiające się w tym czasie wpływają na nastoletnie spożywanie alkoholu. Przeprowadziliśmy je na ogromnej próbie.

Do badań użyto danych z Wielkiej Brytanii. Przeprowadzono analizy przekrojowe zachowań dzieci kobiet, których terminy porodów obejmował okres od kwietnia 1991 roku do grudnia 1992. Sześć razy, od szóstego miesiąca do szóstego roku życia, analizowano różne wyznaczniki temperamentu dziecka. W próbie znajdujemy ponad sześć i pół tysiąca chłopców oraz sześć tysięcy sto czterdzieści trzy dziewczynki. Po zebraniu danych z dzieciństwa, sprawdzono – gdy dzieci osiągnęły piętnaście i pół roku – jak i czy spożywają alkohol.

Okazało się, że najczęściej do kieliszka zaglądały dzieci, które w młodości znajdowały się na dwóch biegunach zachowań: albo niestabilnym emocjonalnie, połączonym z niechęcią do obcych, albo tak dalece ekstrawertycznych, że w późniejszym życiu określano je mianem „uzależnionych od doznań”. Prowadząca badanie tak podsumowała wyniki:

Okazuje się, że nastolatki sięgają po alkohol z dwóch zasadniczo różnych powodów, które można zauważyć już w dzieciństwie. Ich zidentyfikowanie – odpowiednio, chodzi tu o nieśmiałość i zamknięcie w sobie, a także potrzebę akceptacji i przewodnictwa w grupie – pozwoli rodzicom, i specjalistom, sprawniej przeciwdziałać alkoholizmowi młodzieży.

Dick podkreśla także, że picie nastolatków wynika głównie z przyczyn społecznych. Nie oznacza to jednak, dodaje, że przez to problem jest mniej istotny:

Wiemy z wielu różnych badań, że takie zachowania niosą za sobą poważne ryzyka – na przykład, ciągi alkoholowe – i mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków.

Poprzednie badania wiązały już wcześniej ze sobą cechy osobowości i picie, ale skupiały się wyłącznie na obserwacji nastolatków – bo właśnie wtedy dzieci zaczynają sięgać po butelczynę. To pierwsze tak obszerne badanie, które bierze pod uwagę cały, kilkunastoletni rozwój człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*