Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?

Psy i krowy są lepiej zabezpieczone.
2 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Ach, gdyby tak dało się jednym zastrzykiem rozwiązać problem nerwów po zlokalizowaniu – i usunięciu – kleszcza?

Kleszcze to wyjątkowo podłe zwierzęta o bardzo skomplikowanym cyklu rozrodczym. Czy da się przed nimi zabezpieczyć szczepionką na kleszcze? Posłuchaj, co ma do powiedzenia nasz ekspert, doktor Wojciech Ozimek.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą bardzo szeroką gamę patogenów. Są niezbędnym ogniwem w życiu wielu z nich, choćby krętków powodujących boreliozę. Od wielu lat notuje się wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe na całym świecie – zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. Nic w tym dziwnego: mające względnie niewielką powierzchnię ciała stawonogi są prawdziwym, chodzącym inkubatorem wszystkiego co ohydne.

Na szczęście badacze coraz chętniej zajmują się badaniem interakcji między kleszczem a gospodarzem, dzięki czemu proponuje się kolejne rozwiązania – na razie wdrożone u zwierząt – dzięki którym infekcje wirusami, bakteriami i pierwotniakami przenoszonymi przez te zdradliwe bestie już niedługo odejdą do przeszłości.

Dzięki analizie genetycznej zarówno nosiciela, jak i mikroba, wiemy już, w jaki sposób patogeny dostosowują się do innych warunków w każdym z tych organizmów. Wiemy też, że unikają kontaktu z krwią, gdzie mogą się spotkać z potencjalnie największym oporem organizmu. Zaczynamy zdobywać umiejętność celowania w określone proteiny wydzielane przez kleszcza, dzięki którym możemy ograniczyć jego konsumpcję i rozmnażanie się.

Oczywiście, minie jeszcze trochę czasu, zanim szczepionki te zostaną dopuszczone do stosowania u ludzi. Do tego czasu nasze udomowione zwierzęta będą miały lepszą ochronę, niż my. Biorąc pod uwagę fakt, że kleszcze to drugi po moskitach najniebezpieczniejszy czynnik chorobotwórczy dla ludzi, wypada bacznie monitorować poczynania biotechnologów.

baner-konferencja

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*