- tatapad - https://tatapad.pl -

Kompendium wiedzy o zmęczeniu

Zmeczony-2

Jak sobie radzić ze zmęczeniem?

Mało znane (ale z pewnością prawdziwe) chińskie przysłowie mawia, że są trzy poziomy zmęczenia na świecie: zmęczenie, duże zmęczenie oraz bycie ojcem. Każdy z nas, kto przez to przechodzi, zaświadczy własnymi siwymi włosami i łysymi plackami, że lekko nie jest. Choć doskonale możemy sobie przypomnieć niedowierzanie, które towarzyszyło nam gdy inni radzili, by wyspać się na zapas – dziś wiemy więcej o naturze zmęczenia, niż kiedykolwiek byśmy chcieli.

Nie dziwi więc nikogo, kto przeszedł przez pierwszy rok życia dziecka, że zmęczeni ludzie mogą zapomnieć, jak nazywają się ich własne zwierzęta; że czasem wchodzą do łazienki i odkręcają prysznic, ale nie do końca wiedzą po co. Sytuacje, w których mówią to, co woleli tylko pomyśleć, albo nie pamiętają, co powiedzieli traktują bez zbędnej ekscytacji.

Doprowadzają do tego te noce, gdy leżysz w środę o 3:46 w łóżku, tuż po tym, jak się położyłeś, i myślisz, ze to niemożliwe, by istota tak mała wydawała z siebie dźwięków tak dużo. A jednak! Pojemność płuc twojego potomka to tylko jedna z przyczyn twojego zmęczenia. Jego nieregularne aktywności, przeplatane spaniem o różnej intensywności, przygotowywanie jedzenia, a do tego obowiązki zawodowe, rodzinne, telefony do odebrania, maile do napisania, facebook do sprawdzenia i seriale do obejrzenia – to wszystko sprawia, że na sen w dającej się przewidzieć przyszłości nie znajdziesz zbyt wiele czasu.

Jednak świadomość, że pewne rzeczy są nieuniknione, nie jest tym samym, co poddanie się. Możesz żyć ze zmęczeniem, i mu nie ulec! Oprócz takich tradycyjnych środków, jak kawa, napoje energetyczne czy kąpiele zimą w przeręblu, wprowadź poniższe zmiany do swojego stylu życia.

Kto rano wstaje…

Wiedz, co jesz…

Naucz się drzemek

Wskazówki na nocne pobudki

Myślę, że to nie wyczerpuje tematu, dlatego możesz spodziewać się jego rozszerzenia o kolejne propozycje. Wszelkie sugestie mile widziane.