- tatapad - https://tatapad.pl -

„Niewiele dobrego daje ojciec na porodówce”

Posted By Michał Nazarewicz On 14 stycznia 2013 @ 11:36 In Zdrowie,Zrozumieć kobietę | 112 Comments

Wypowiedź Michaela Odenta, czołowego brytyjskiego ginekologa-położnika, gościa, który przez pokolenia wpływał na jakość porodów w Wielkiej Brytanii i Francji (i odebrał ich 15,000) rozdrażni wiele osób. Wielu natomiast wyda się bardzo sensowna.

Poniżej publikujemy nasze tłumaczenie felietonu, który opublikowano 15. kwietnia 2008 roku [1] w brytyjskim „The Daily Mail”

Przez wiele lat nie mogłem otwarcie wyrażać się na temat mojego zdania, że obecność ojca na sali porodowej jest nie tylko zbędna, ale także przeszkadza w procesie porodowym.

Gdybym wyraził takie przekonanie w ciągu ostatnich dwóch dekad, zostałbym ogłoszony heretykiem.

Ale prowadzenie porodów przez 50 lat, i odebranie 15,000 noworodków uprawnia mnie do zabrania głosu w tej sprawie. Zarówno ja, jak i wiele położnych oraz kolegów po fachu prywatnie uważamy to, co jest oczywistością.

Niewiele dobrego dla którejkolwiek ze stron wynika z obecności ojca podczas narodzin jego dziecka.

Dla rodzącej, jego obecność jest przeszkodą i znaczącym czynnikiem wpływającym na przedłużenie procesu. To też zwiększa jego bolesność i sprawia, że częściej niż dotychczas wymagana jest interwencja lekarza.

Jeśli zaś chodzi o efekt, który wywołuje to na mężczyźnie – cóż, czy byłem naprawdę zdziwiony, gdy przyjaciel oświadczył, iż jego obecność podczas porodu uruchomiła łańcuch zdarzeń, które ostatecznie doprowadziły do rozwodu?

Albo historią innej kobiety, która opowiedziała mi, że w dniu, w którym jej mąż widział jak ich dziecko opuszcza jej ciało, spakował walizki i uciekł do swojego rodzinnego Rzymu, by nigdy nie powrócić?

Na wielu mężczyznach oglądanie tego procesu odciska tak znaczące piętno, że nie będą mogli sobie z tym poradzić do końca życia.

Poprzedni1 / 5Następny [2]

Article printed from tatapad: https://tatapad.pl

URL to article: https://tatapad.pl/zdrowie/mezczyzna-przy-porodzie/

URLs in this post:

[1] opublikowano 15. kwietnia 2008 roku: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-559913/A-obstetrician-men-NEVER-birth-child.html

[2] Następny: https://tatapad.pl/zdrowie/mezczyzna-przy-porodzie/2/

Copyright © 2014 tatapad. All rights reserved.