Mleko matki zwiększa inteligencję – twierdzą badacze

3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

breastfeed2

W przypadku zadań językowych, badane dzieci odnotowały przeciętny wynik 103.7 punkta. Gdy uwzględniono inteligencję matki (podobno to po niej dzieci ją dziedziczą), oraz czynniki rodzinne (pochodzenie, dochody), obliczono, że każdy dodatkowy miesiąc karmienia piersią oznaczał wyniki testów lepsze o 0.21 punktu.

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwszych sześć miesięcy życia miały przeciętnie o trzy punkty więcej w sprawdzianie z czytania i pisania w porównaniu z tymi, które nigdy piersi nie widziały na oczy.

Testy na inteligencję ujawniły jeszcze większą różnicę: ze średnik wynikiem 112.5 punktu, dzieci karmione naturalnie notowały rezultaty lepsze o 0.35 punktu za każdy miesiąc karmienia.

Kwestionariusze wypełniano przez 10 do 20 minut, a wynik 100 traktowany jest jako zupełnie poprawny, przeciętny rezultat.

Belfort zauważyła jednak, że ani rodzic, ani nauczyciel nie zauważyliby tej różnicy. Jak podsumowała reporterowi Reutersa, „jest to zauważalne dopiero na poziomie całego społeczeństwa”. Oznacza to, że gdyby każde dziecko miało wyniki nawet niewiele lepsze, niż w tej chwili, znacznie mniejsza byłaby konieczność prowadzenia zajęć dodatkowych i stosowania taryfy ulgowej w szkołach.

Karmienie piersią, co do tego nie ma wątpliwości, znacznie redukuje ryzyko wystąpienia wyprysków skórnych, atakże infekcji ucha i brzucha.

To pierwsze badanie, które przeprowadzono w sposób przekonujący środowisko naukowe. Uwzględnienie intelektu matki sprawiło, że wyniki można było przedstawić niezależnie od pochodzenia, wykształcenia i majątku rodziców. Według autorów analizy, udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że – gdy dwie identyczne rodziny są na tym samym poziomie – dziecko karmione piersią będzie rozwijać się szybciej i więcej osiągnie.

Lekarze podejrzewają, że to aminokwasy, kwasy tłuszczowe (omega-3) oraz cholesterol, zawarte w mleku matki, mają tak duży wpływ na kształtowanie się rosnącego mózgu.

Źródło badania jest tu: bit.ly/KEGTVv (JAMA Pediatrics, online July 29, 2013)

 

Poprzedni2 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*