Mycie zębów dziecka: kiedy, jak i czym?

2 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Kiedy zabrać dziecko do dentysty?

W tej sprawie trudno o zgodność między pediatrami, a dentystami. Ci pierwsi mówią, że wizyta u stomatologa powinna wypaść w pierwsze urodziny; ci drudzy nie chcą, by dziecko dostawało taki prezent, i sugerują wybranie się z nim wcześniej.

Zasada, która wydaje się rozsądna, to umówienie się do lekarza od dzioba, gdy pojawi się pierwszy ząb – gdyby jednak to epokowe wydarzenie nie miało miejsca do pierwszych urodzin, to powinniście się wtedy i tak wybrać z wizytą do gabinetu.

Dbanie o mleczne zęby jest o tyle ważne, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat ich stan u dzieci wcale się nie poprawił; w przeciwieństwie do zębów stałych, które są zauważalnie zdrowsze. Około czterdziestu procent dzieci do lat pięciu ma próchnicę w przynajmniej jednym zębie.

Wczesna wizyta u stomatologa może wykazać rzeczy, których nie zauważy pediatra. Dobrze jest mieć swojego specjalistę, który zajmuje się uzębieniem dziecka, bo w razie kłopotów wiesz, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc czy radę.

Czy są pokarmy, po których zęby szybciej się psują?

To oczywiste, że należy unikać słodyczy. Do tej kategorii należy także włączyć owoce, soki, galaretki i jogurty. Podobnie sprawa się ma z pokarmami mącznymi: pieczywem, krakersami, makaronami i obwarzankami. Te dwie grupy produktów są pierwszorzędnym źródłem kamienia nazębnego i próchnicy.

Kiedy podajesz produkty z tych dwóch kategorii, czyń to w ramach posiłków, a nie jako przekąski. Nie odkładaj dziecka do łóżka z butelką mleka, soku lub innych słodzonych napojów. To nimi żywią się bakterie, które niszczą zęby.

Z tego samego powodu musisz usuwać resztki mleka z okolic ust, gdy dziecko skończyło posiłek.

 

Poprzedni2 / 2Następny
Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Jeden komentarz

  1. kamil

    29 kwietnia 2014 at 15:31

    Ja od samego początku dbałem o dziąsła i zęby córeczki, ale i tak od czasu do czasu miała malutkie ubytki w mleczakach. Dziwne, bo razem z żoną staramy się, aby nie jadła za dużo słodyczy. Lekarz polecał Sonicare dla dzieci, ale trzeba było poczekać, aż córka skończy 4 latka. Teraz czekam na oszałamiające efekty 😉 Na szczęście malutka nigdy nie miała problemu z myciem ząbków, zawsze ochoczo się za to zabiera. Mam nadzieję, że w przyszłości rzadko będzie musiała chodzić do dentysty.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Czy mogę pić mleko z piersi, czyli czego szukają przyszli ojcowie…?

Chcesz mieć dziecko grube i tępe? Nie żałuj mu TV

[WIDEO] Skąd czerpać wiedzę ojcowską?

Zamknij