- tatapad - https://tatapad.pl -

Jak wytłumaczyć dziecku potrzeby dorosłych?

Posted By Michał Nazarewicz On 15 grudnia 2012 @ 22:09 In Dziecko,Instrukcja obsługi,Psychiczne | 1 Comment

[1]

 

Jest takie chińskie przysłowie, które opowiedział mi pewien mędrzec. Może, w związku z jego mało azjatyckim pochodzeniem, nie być prawdziwe – większość porzekadeł z Kraju Środka to słowa kompletnie zmyślone. Co nie umniejsza im w niczym prawdziwości. Brzmi ono mniej więcej tak:

Dziecko od narodzin traktuj jak króla, od drugiego roku życia jak chwast, a od dwunastego jak partnera.

Być może lata w każdym przypadku się nieznacznie różnią, ale kolejność jest – co stwierdzone przez gremia doświadczonych rodziców – właściwa. Król dostaje, co chce; chwast wysysa życiodajną energię, a z partnerem to i podyskutować można, i coś ustalić.

Najtrudniejszy jest właśnie ten drugi etap i to o nim teraz mówmy. Czas, w którym dziecko szarpie co chwilę za rękaw i domaga się nieustającej uwagi. Tymczasem my chcielibyśmy czasem odpocząć, mieć czas dla siebie nie tylko kosztem snu, i, generalnie, żeby dało spokój. Jak to osiągnąć?

Zacznijmy od podstawowego stwierdzenia: dziecko ma prawo nie rozumieć, że inni ludzie też mają swoje potrzeby. Wydaje mu się, że jest niczym bohater gry komputerowej, otoczony NPC-ami (czyli postaciami, które stoją na drodze, czekając tylko na kliknięcie w nie, by udzielić wskazówek bądź okazać w pomoc w inny sposób). To, że tak nie jest, jest podstawową informacją, którą trzeba mu przyswoić.

Jak?

Zawsze pomaga szczera rozmowa, powtarzana po wielokroć. W ten sposób ostatecznie żyzna główka nasiąknie wiedzą z zakresu uczuć i potrzeb innych osób. Należy wyciągnąć od nich ich potrzeby i cierpliwie wyjaśniać swoje. Na następnej stronie jest przykład, jak to zrobić.

Poprzedni1 / 2Następny [2]

Article printed from tatapad: https://tatapad.pl

URL to article: https://tatapad.pl/zdrowie/psychiczne/jak-wytlumaczyc-dziecku-potrzeby-doroslego/

URLs in this post:

[1] Image: http://tatapad.pl/zdrowie/psychiczne/jak-wytlumaczyc-dziecku-potrzeby-doroslego/attachment/leon/

[2] Następny: https://tatapad.pl/zdrowie/psychiczne/jak-wytlumaczyc-dziecku-potrzeby-doroslego/2/

Copyright © 2014 tatapad. All rights reserved.