- Co zrobić gdy – i dlaczego dziecko gryzie rówieśników?
- Kiedy zacząć wychowywanie dziecka?
- Daj dziecku bekon!
- Jak powstaje ekologiczne jedzenie Hipp dla dzieci?
- Kto potrzebny bardziej, ojciec czy matka?
- Czy istnieje szczepionka na kleszcze dla ludzi?
- Objawy boreliozy: możesz nie wiedzieć, że ją masz.
- Depresja poporodowa: częściej dotyka młodych ojców – badanie [WIDEO]
- 14 lat w 4 minuty: ojciec uwiecznił jak córka rośnie [WIDEO]
- Sobotnie poranki pewnego ojca… przez trzy miesiące [WIDEO]
Psychoza pokarmowa
Z męskiego punktu widzenia może wydawać się dziwne, jak wielką wagę kobiety przywiązują do karmienia piersią. Bombardowane zewsząd informacjami o tym, jak zdrowo, koniecznie i potrzebnie jest podłączać noworodka do swojego rurociągu, wpadają w panikę, gdy cysterna nie wyrabia się na zakrętach, lub, co gorsza, dojeżdża pusta.
Długo nie mogłem tego zrozumieć. Byłem świadkiem różnych reakcji różnych kobiet na kłopoty z produkcją mleka. Płacz, rozdrażnienie, depresja, udawanie, że nic się nie dzieje. Tymczasem dla wielu z nich problemy w sferze laktacyjnej urastają do rangi zdecydowanie poważniejszej, niż nam się wydaje.
Oto fragment maila od jednej z Czytelniczek (nie jesteśmy tu sami, Panowie) – pisownia oryginalna:
jestem nie wystarczajaca, nie wartosciowa, zla matka, nie dam mojemu dziecku tego co najwazniejsze, bedzie przeze mnie chore, nie dostanie przeciwcial.
Być może jest to wina nagonki matek, mediów, informacji z otrzymywanych na sali poporodowej ulotek, wypowiedzi położnych, a nawet napisów z opakowania z mlekiem modyfikowanym w proszku. Kobiety mają tak silne ciśnienie na wypełnianie swojej matczynej roli – rozumianej tutaj wyłącznie jako dostarczyciela pokarmu w ilościach hurtowych – że pojawiające się trudności popychają je do desperacji, a jeśli ta nie przyniesie rezultatu – w depresję.
My, mężczyźni, patrzymy na tę sprawę zupełnie inaczej. Dla nas niedostępność golonki to żaden dramat; możemy ją zastąpić stekiem. Dlatego, gdy widzimy, jak wielkim zmartwieniem jest brak mleka w piersiach, nie wpadamy w panikę, nie szukamy w internetach herbat laktacyjnych, cudownych ziółek sprawdzanych przez pokolenia babć i prababć, nie zatrudniamy energoterapeutów i nie wklejamy zniczy na Facebooku. Po prostu jedziemy po proszek i karmimy dziecko butelką.
Myślę jednak, że powinniśmy czasem, wyłącznie w celu udzielenia wsparcia zaliczającej psychiczne niziny kobiecie, spojrzeć na sprawę z nieco innej strony. Spróbuj wyobrazić sobie, ze masz kłopot z hydrauliką (choć to, że tu jesteś, raczej takie kwestie wyklucza), że nie potrafisz podjąć decyzji w kwestii zakupu telewizora, grasz na konsoli gorzej niż twoja babcia, albo że nie jesteś w stanie utrzymać rodziny czy wbić przysłowiowego gwoździa. Jeśli dla ciebie któreś z tych zagadnień może stanowić kłopot w sferze ego – być może zrozumiesz, przez co przechodzi matka twojego dziecka.
Ale karmienie mlekiem sztucznym ma też zalety, o których ogarnięte manią i psychozą matki i cały ekosystem kobiet je wspierających nie mówi. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę, której powtarzanie przez tydzień może podnieść na duchu umartwiającą się noworódkę.
- Mleko modyfikowane to produkt, który ma wszystkie niezbędne składniki w optymalnej liczbie
- Koniec restrykcji z dietą, matka może jeść co chce i pić co chce (kawa, wino, bigos, fasola)
- W mleku z puszki nie ma hormonów stresu ani innych hormonów, które mogłyby negatywnie wpływać na niemowlę
- Mleko z puszki możesz w nocy podać ty, podczas gdy ona dalej śpi
- Mlekiem w proszku łatwiej karmić w miejscu publicznym
- Według Spocka, takiego mleka nie trzeba nawet podgrzewać, dziecko wypije też chłodne
- Modyfikowane mleko dziecko trawi dłużej, więc rzadziej domaga się jedzenia płaczem
- Będziesz mógł zyskać to samo poczucie więzi z dzieckiem, które ma karmiąca matka
- Ona szybciej będzie mogła wrócić do pracy
Oczywiście możesz też kupić laktator i próbować zbierać pokarm, żeby choć trochę go dla dziecka było. Możesz też karmić kobietę pszenicą (świetnie spisuje się tu ponoć Paulaner, i tzw. pyzy poznańskie, czyli kluski na parze – są w każdym sklepie) – ale czy takie męczenie się, bardziej psychiczne, niż fizyczne, ma sens? Niech twoja partnerka się wyluzuje w wannie z pianą, napije wina, a ty w tym czasie zajmij się dzieckiem.
Jest w takiej sytuacji jeszcze jeden pozytyw, choć pewnie nie aż tak istotny dla niej: hormony dużo szybciej wrócą do normy. To oznacza, że trzeba będzie pomyśleć o metodzie antykoncepcji, bo wróci życie seksualne i – co za tym idzie – płodność, ale przede wszystkim – dobre samopoczucie.
Pingback: Nago po domu? Przy dzieciach? Ona twierdzi, że to dobry pomysł!
Pingback: Jak zmieni się życie po narodzinach dziecka? Czy zagrasz w gry? - tatapad
Pingback: Czy dziecko karmione sztucznie ma gorzej? [WIDEO] | tatapad - tatapad
Pingback: Nago po domu? Przy dzieciach? Ona twierdzi, że to dobry pomysł! - tatapad
Pingback: Karmione piersią dzieci mają wyższe IQ, więcej zarabiają - tatapad