[WIDEO] 5 porad, jak nie stracić cierpliwości

4 min.   3   0   Drukuj   Prześlij

Z reguły dzieje się to, gdy dziecko płacze. Albo, gdy chcemy szybko wyjść z domu, a zakładanie kolejnych warstw zajmuje bardzo długo. Albo, gdy po raz kolejny człowiek sprawdza, czy palec zmieści się w gniazdku z prądem.

O tym, że utrata cierpliwości może skończyć się fatalnie, już pisaliśmy. Oprócz kłopotów zdrowotnych, można stracić coś równie cennego, a mianowicie szacunek: w oczach dziecka, jego matki i swoich własnych. Dlatego, gdy czujesz, że zaraz trafi cię szlag, zastosuj jeden z poniższych sposobów.

1. Zidentyfikuj wzorce

Zatrudnij rodzinę do tego, by pomogła ci znaleźć wzorce, które skutkują utratą cierpliwości. Oni będą wiedzieli, czego nie robić, a ty dostaniesz informacje o tym, kiedy twoje bezpieczniki są bliskie przepalenia. Swoim sposobem, musimy przyznać – bardzo dobrym, dzieli się z Widzami i Czytelnikami tatapad Włodzimierz Szaranowicz, dziennikarz radiowy i telewizyjny, komentator sportowy. Posłuchaj:


 

2. Zrób sobie przerwę. 

Czasem najlepiej jest po prostu odłożyć dziecko w bezpieczne miejsce, zamknąć drzwi i zrobić sobie dziesięć minut przerwy. Twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak jego; ale jemu nic się nie stanie, jeśli przez chwilę pobędzie w swoim własnym towarzystwie. Być może nawet zaśnie, choć szansa jest mała. Ogromna jest za to szansa, że oszalejesz, jeśli nie będziesz sobie robić przerw. Przebywanie cały czas w jednym towarzystwie to prosta droga do przedwczesnego osiwienia.

3. Policz do dziesięciu.

Oddychanie jest jedną z najważniejszych umiejętności człowieka. Teraz nadchodzi czas, by ją wykorzystać. Gdy tylko czujesz, że krew ciebie zalewa, zamknij oczy, przenieś się do swojego szczęśliwego miejsca i zacznij liczyć. Z reguły na wysokości cyfry 6 powinieneś osiągnąć już stan względnego spokoju, ale jeśli dojdziesz do dziesięciu i dalej nic się nie stanie, licz dalej. W końcu nerwy osiądą na mieliźnie.

4. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele.

Pamiętaj – jesteś tylko człowiekiem i masz prawo popełniać błędy. Być może części z nich nie dało się uniknąć, a jakiegoś procenta nie naprawisz. Dlatego okaż trochę wyrozumiałości wobec samego siebie. „Jeśli byłbym dobrym tatą, to bym się nie wściekał”, możesz pomyśleć, ale to nie jest prawda. Pomyśl sobie, że jesteś i tak wśród tej części, która nie stosuje przemocy fizycznej… bo nie stosujesz, prawda?

5. Trenuj

Najskuteczniejszą metodą jest przyzwyczajenie się. Jeszcze nie raz będziesz miał ochotę zastosować numer Homera Simpsona, i krzycząc „Oh, you little…”, przemówić człowiekowi do rozsądku. Jeśli znasz wzorce, które wywołują u ciebie nagły skok ciśnienia (punkt pierwszy), możesz zastosować element znany z terapii behawioralnej – zmienić tor myślenia. Czujesz, że nadciąga wkurw? Powiedz sobie: jestem spokojnym, dojrzałym człowiekiem. Rób tak za każdym razem, w końcu wejdzie ci w nawyk.

I pamiętaj, jak bardzo krnąbrne nie byłoby twoje dziecko, jest całkiem spora szansa, że jego własne kiedyś mu odpłaci pięknym za nadobne.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 3

  1. Pingback: Jak nauczyć dzieci jazdy na nartach i snowboardzie? Sprawdź 6 rad.

  2. Pingback: Dobry ojciec - 6 rzeczy, których może nie wymagać od siebie.

  3. Pingback: Dobry ojciec - 6 rzeczy, których może nie wymagać od siebie. - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*