Wspólne spanie z dzieckiem może powodować astmę

Kolejny powód, dla którego człowiek powinno mieć swoje własne miejsce na noc.
3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Większe ryzyko zachorowania na astmę mają dzieci, które w wieku niemowlęcym spały z rodzicami w jednym łóżku – dowodzą holenderscy badacze.

Analiza, przeprowadzona na 6,100 matek z kraju wiatraków i tulipanów wskazuje, że jest widoczne powiązanie co-sleepingu ze świstami i astmą, które to choroby mogą się wykluć pomiędzy pierwszym a szóstym rokiem życia.

cosleep1f

Zaobserwowane zjawisko nie dotyczy noworodków – dwumiesięczne dzieci nie wykazują zależności między dzieleniem łoża z rodzicami, a późniejszymi anomaliami układu oddechowego. Dopiero niemowlęta i oseski – na przykład dwuletnie – są narażone na zwiększone ryzyko chorób. Więcej – w porównaniu z sypiającymi samodzielnie – trzylatków wydaje świszczące dźwięki podczas oddychania, co sprawia, że w wieku sześciu lat stawia się im diagnozę: astma.

Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Rotterdamie pod kierownictwem rd Maartje Luijk. Sama zwraca jednak uwagę, że wyniki należy jeszcze potwierdzić, bo może być też tak, że

znacznie więcej rodzin, w których praktykowane jest wspólne spanie, po prostu zwraca uwagę na dźwięki wydawane przez dziecko w nocy.

Choć większość ustaleń wskazuje, że tego rodzaju wyjaśnienie jest mniej prawdopodobne, niż, na przykład, przekazywanie w nocy patogenów między rodzicami a dziećmi – jak głosi jedna z roboczych teorii zespołu.

Zależy nam na tym, by jak najwięcej rodziców dwulatków miało świadomość tych ustaleń przy podejmowaniu decyzji o spaniu w tym samym łóżku ze swoimi dziećmi.

Badacze sprawdzili także, czy nie jest tak, że dorośli decydują się na wpuszczenie do łóżka dzieci, bo chcą rozpoznać pewne wcześniej niepokojące ich zjawiska. Okazało się jednak, że w badanej grupie nie było ani jednego przypadku wcześniejszego podejrzewania dzieci o choroby układu oddechowego.

Do ustaleń badaczy z Rotterdamu należy więc podejść ze szczyptą ostrożności, w oczekiwaniu na kolejne informacje. Nawet jeśli okaże się jednak, że zostały wyciągnięte błędne wnioski, nie zmienia to wciąż faktu, iż spanie z dziećmi w jednym łóżku jest dla nich niebezpieczne (chociażby ze względu na SIDS), a, gdy te są nieco starsze, może być zwyczajnie uciążliwe lub niewygodne.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*