Cukier w diecie dziecka: co można, a czego zabronić? [WIDEO]

3 min.   0   0   Drukuj   Prześlij

Dlaczego chatka z piernika tak podziałała na Jasia i Małgosię, że postanowili bliżej zapoznać się z jej parszywą lokatorką? Pewnie dlatego, że w większości przepisów cukru – miodu oraz tego białego – dodaje się tyle, ile mąki, czyli prawie 50% gotowego produktu. To po pierwsze.

Znaj różnicę między cukrem prostym, a złożonym.

Znaj różnicę między cukrem prostym, a złożonym.

Po drugie zaś, całkiem niewykluczone, że ich rodzice należeli do tych, których rodzice dosładzają gotowe, kupione w sklepie posiłki dla niemowląt: napoje, herbaty i słoiki.

Choć cukier w diecie dziecka pełni istotną funkcję, zdaniem profesora Piotra Sochy z Centrum Zdrowia Dziecka należy znać różnicę między cukrem i cukrem. Warto też wiedzieć, ile jest cukru w cukrze.

Węglowodany, czyli cukry: złożone, występują w zbożach i warzywach, takich, jak ryż. To cukry, które są mile widziane w diecie dziecka. Unikać należy cukrów prostych, czyli tego wszystkiego, do czego się cukier dodaje. Szczególnym problemem jest, gdy robią to rodzice: nie smakuje im herbata czy wręcz woda dla dziecka, to sypną łyżkę albo dwie białego proszku, bo „tak będzie smaczniej”.

Tymczasem takie dosładzanie jedzenia dzieciom cukrami prostymi sprawia, że szybko przestają interesować się tym, co smakuje w sposób naturalny. Dlatego właśnie nie dosładza się, na przykład, słoiczków dla niemowląt. Tak wynika z badań Centrum Zdrowia Dziecka: to typowy, polski zwyczaj, w którym aż 80% matek doprawia gotowe produkty do jedzenia przez dziecko!

Smak słodki będzie zawsze preferowany. Jeśli dziecko spotka się z takim smakiem, może się od niego uzależnić. Dlatego nie warto kierować się własnym smakiem. Człowiek ewolucyjne szuka słodkiego, bo ten smak kojarzy nam się z kalorycznym posiłkiem. Dziś jednak nie brakuje nam pożywienia, ale nasze geny niekoniecznie o tym jeszcze wiedzą.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*