Do kiedy dziecko powinno jeść w nocy? [WIDEO]

4 min.   5   0   Drukuj   Prześlij

Do kiedy dziecko powinno jeść w nocy?

Ojciec, jeść!

Bardzo często kontaktują się z nami Czytelnicy i Widzowie, których męczy już nocne wstawanie do głodnego dziecka. Na nasze sugestie, że dziecko po skończeniu trzeciego miesiąca życia nie musi już jeść w nocy, a wstaje głównie z przyzwyczajenia (true story!) reagują zdziwieniem. „Jak to,” – pojawia się pytanie – „przecież dziecko moich znajomych ma rok i wciąż je karmią w nocy, to chyba tak musi być?”

Otóż nie. Dziecko jest sterowane przez to, jak się nim zajmujemy. To od nas zależy, kiedy nauczymy je, że w nocy się nie je. Samo przecież na to nie wpadnie! A za tym, by zjadało kolację, a potem dopiero śniadanie, przemawia kilka solidnych argumentów:

 1. Dziecko w nocy rośnie. Jeśli nie śpi, to rośnie wolniej.
 2. Podawanie w nocy mleka, czyli cukrów, dramatycznie wpływa na zęby. Nawet, jeśli zębów nie ma, to ten cukier jest świetną pożywką dla bakterii i próchnicy, które tylko czekają, by rzucić się na uzębienie.
 3. Przyzwyczajenie do nocnego jedzenia przechodzi w trwały nawyk, który trudno wyeliminować
 4. Nocne wstawanie przez kilka miesięcy wpływa bardzo destrukcyjnie i na rodziców, i na związek.
 5. Mężczyzna karmiący dziecko w nocy bardzo szybko tyje.

W pierwszych miesiącach życia normalne jest wybudzanie się dziecka na nocne karmienie. Żołądek jest jeszcze mały, więc wymaga stałych tankowań. Później, gdy dziecko przybiera na wadze zgodnie z siatką centylową, odzwyczajenie od nocnego jedzenia ma kolosalne znaczenie. Także dla rodziców. Dlatego zdrowego, rozwijającego się zgodnie z normami dziecka nie powinno się wybudzać na karmienie w nocy, a jeśli budzi się samo w czwartym miesiącu i później, warto je zacząć odzwyczajać. Trwa to tydzień i jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie może zrobić rodzic.

O skomentowanie zagadnienia poprosiliśmy naszego eksperta, profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Piotra Sochę z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Oto naukowy punkt widzenia na sprawę:

 

Kilkumiesięczne dziecko może spać przynajmniej 6-7 godzin bez konieczności jedzenia w nocy. Nocne jedzenie może stanowić wręcz problem: mówi się o zaburzeniu snu. Dziecko 8, 9-miesięczne, które wybudza się z płaczem, to problem, który wymaga rozwiązania. Dlatego najlepiej podać obfitą kolację: dobrze spisują się tu kaszki przeznaczone na noc, które zapełniają żołądek człowieka pod korek i wywołują długotrwałe uczucie sytości.

Jeśli więc dziecko siedmio-, ośmiomiesięczne budzi się co 2-3 godziny z płaczem, warto rozważyć – oprócz skorzystania z naszych sprawdzonych porad – także odmowę karmienia. Im później będziesz próbował zmienić przyzwyczajenia, tym trudniej będzie wam obojgu. A płaczące dziecko to sytuacja naprawdę stresująca, szczególnie w nocy: zdecydowana większość ludzi jest w stanie podpisać pakt z diabłem, byleby tylko wrócić do snu. Stąd najwygodniejsze rozwiązanie – sięgnięcie po butelkę – które jednak tylko pogłębia zaburzenie snu, jakim jest jedzenie w nocy niemowlaka.

Dołącz do nas na Facebooku

Maciek Rolecki

Komentarzy: 5

 1. Pingback: Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy? 7 porad - tatapad

 2. Monika

  7 maja 2014 at 21:13

  Większej bzdury nie czytałam

 3. magda

  7 listopada 2014 at 14:03

  ZGADZAM, ZGADZAM , ZGADZAM SIE !!
  ja mojej córeczce, nie dawałam w nocy jesc, i nie mam tego problemu co moje koleżanki, które butelkę dają nawet 4 latkowi w nocy ,,,
  przecież ludzie nie jedzą w nocy !!! jemy tylko w dzień.

 4. Pingback: Dziecko płacze w nocy, by... nie mieć rodzeństwa? | tatapad - tatapad

 5. Asia

  11 grudnia 2014 at 15:31

  A co jeśli dziecko za nic w świecie kaszki nie chce zjeść, w nocy budzi się i płacze a jak nie nakarmię to płacze nawet przez dwie godziny jakby je zarzynano, dopóki nie dam jeść. To tortura dla mnie i dla dziecka.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Przeczytaj inne:
Dlaczego dziecko jest niegrzeczne? Może je ignorujesz – wyłącz smartfona, odłóż tablet.

„Moje dziecko”, aplikacja pełna wiedzy

[WIDEO] Jak przekonać dzieciaki do sportu?

Zamknij