Gluten w diecie niemowlaka: kiedy wprowadzać, i po co?

3 min.   1   0   Drukuj   Prześlij

Okno tolerancji jest istotne przy wprowadzaniu glutenu

Okno tolerancji jest istotne przy wprowadzaniu glutenu

Oglądałem ostatnio taki film, nazywał się „This is the End” i grał w nim Seth Rogen. Jedna ze scen szczególnie utkwiła mi w pamięci: stwierdzenie gwiazdy, że „jeśli przestaniesz jeść gluten, będziesz się czuł o niebo lepiej”. Jego definicja glutenu była jednak dość… nieścisła. „Gluten to kategoria rzeczy, które są złe. Kalorie – to gluten. Tłuszcze – to gluten”. Zobacz zresztą sam. Ten fragment filmu wystarczy ci za całe dzieło, bo reszta jest gorsza.

Faktem jest, że na temat glutenu narosło sporo mitów. Oczywiście, gluten to zło, ale dla osób, które go nie tolerują – czyli są chore na celiakię. Bardzo wiele zależy od rodziców, bo, jak przekonuje profesor Socha z Centrum Zdrowia Dziecka, gluten należy wprowadzać do diety niemowlaka jak najszybciej.

Gluten pełni jednak bardzo ważną rolę w przemyśle żywnościowym i nie jest wcale bez znaczenia dla organizmu – o czym mówi doktor inżynier Stanisław Kalisz z Wydziału Nauk o Żywności warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Gluten w diecie niemowlaka: czy jest potrzebny? Kiedy go wprowadzać?

Z tej wypowiedzi jasno wynika, po pierwsze, że gluten jest… wszędzie. Choć w supermarketach są całe działy produktów bezglutenowych, te przeważnie kosztują więcej i są, co tu kryć, mniej smaczne. Spróbuj zresztą bezglutenowego pieczywa i sam się przekonaj.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi, gluten należy wprowadzać do diety już powyżej szóstego miesiąca życia. W małych porcjach, przyzwyczajając dziecko i obserwując jego reakcje. Jeśli zauważysz alergię, możesz odczekać kilka tygodni i spróbować ponownie, być może to sprawa tymczasowa, albo inny odczyn skórny, który z alergią nie ma wiele wspólnego.

Dołącz do nas na Facebooku

Pliniusz

Jestem ojcem 8-letniego syna i 6-letnich bliźniaczek. Bywało ciężko, ale było warto.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak długo karmić mlekiem? Do kiedy karmić: piersią i mieszanką? [WIDEO] | tatapad - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*