Jak długo karmić mlekiem? Do kiedy karmić: piersią i mieszanką? [WIDEO]

3 min.   8   0   Drukuj   Prześlij

Mleko nie powinno być jedynym pokarmem dziecka od 17. tygodnia życia.

Mleko nie powinno być jedynym pokarmem dziecka od 17. tygodnia życia.

Z biologicznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, by karmić dziecko mlekiem matki (bądź modyfikowanym) tak długo, jak matce się podoba. Z tym, że – jak za chwilę usłyszysz w wypowiedzi naszego eksperta, profesora Piotra Sochy z Centrum Zdrowia Dziecka, po roku korzyści z takiego posiłku dziecko ma znikome.

Co nie zmienia faktu, że są (i zabierały głos także u nas) matki, przekonane o tym, że dobrze jest karmić piersią i trzyletnie dziecko. Sprawa zaczyna robić się dziwna, gdy pierwsze wspomnienia dziecka są związane z piersią jego matki. Być może zostaliśmy jednak wychowani według innych schematów kulturowych. A więc, jak długo karmić mlekiem?

Dodatkowe produkty powinny być wprowadzane powyżej 17. tygodnia życia. To nie znaczy, że należy w tym czasie odejść od mleka.

Po sześciu zalecanych przez WHO (nie „Doktora Who” z serialu BBC, tylko Światowej Organizacji Zdrowia) miesiącach dobrze jest wprowadzić do diety dziecka pokarmy stałe w większych ilościach. Dość wcześnie należy zacząć z glutenem (o tym w innym materiale), a także z warzywami.

Im szybciej do diety twojego dziecka wprowadzisz nowe rzecz, tym mniejsza szansa, że wystąpi reakcja alergiczna. Nawet jeśli okaże się, że twój syn czy córka reagują wysypką na kurczaka bądź zaczyna je swędzieć skóra po marchewce, może okazać się, że to alergia z tych przemijających. Dlatego wypada po jakimś czasie próbę powtórzyć.

Siedemnasty tydzień to „okno szansy”, wiek dziecka, kiedy najlepiej dziecko rozwija tolerancję na nowe produkty i najszybciej uczy się innych smaków. Ma to szczególne znaczenie przy unikaniu celiakii, czyli choroby nietolerancji glutenu: właśnie wtedy najłatwiej przyzwyczaić organizm dziecka do takich substancji.

A co, gdy kobieta nie może bądź nie chce karmić piersią? Bądź przestanie po zalecanych przez WHO sześciu miesiącach? Mieszanka, jak wspomina Profesor, jest świetnym źródłem wapnia. Podawanie go dziecku jest skutecznym sposobem na uniknięcie nie tylko niedoboru tego pierwiastka, ale także innych cennych składników odżywczych.

Powyżej roku należy ograniczać spożycie mleka do pół litra dziennie: krowiego bądź specjalnie przygotowanego, typu „junior”. Ograniczając jego spożycie, sprawiasz, że nie wyeliminuje z diety dziecka innych, ważnych dla niego (i dla rozwoju jego aparatu jedzeniowego) pokarmów.

Dołącz do nas na Facebooku

Michał Nazarewicz

Przede wszystkim ojciec. Dziennikarz telewizyjny (m.in. "Teleexpress", "Panorama"), prasowy (m.in. "Profit", "Focus", "Wiedza i Życie") i radiowy. Wielki fan technologii, gier wideo, zdrowego rozsądku, ekonomii i zaangażowanego ojcostwa. Prowadzi warsztaty dla rodziców podczas konferencji i dla ojców w ramach szkół rodzenia. Dzięki temu, oraz własnemu doświadczeniu, zna zmartwienia - i sposoby na nie - młodych rodziców.

Komentarzy: 8

  1. Pingback: Gluten w diecie niemowlaka: kiedy wprowadzać, i po co? | tatapad - tatapad

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*